Delež energije iz obnovljivih virov: Sloveniji prvič ne bo treba plačati
Sloveniji letos prvič ne bo treba plačati nadomestila za nedoseganje deleža obnovljivih virov v bruto končni rabi energije.
Delež energije iz obnovljivih virov (OVE) v bruto končni rabi energije v Sloveniji je bil lani 25,07 odstotka, je objavil državni statistični urad (Surs). S tem je Slovenija prvič dosegla cilj 25 odstotkov in ji ne bo treba plačati za statistični prenos, kot je bil primer v treh letih prej.
Direktiva o spodbujanju uporabe energije iz obnovljivih virov je zavezala Slovenijo k doseganju 25-odstotnega deleža energije iz obnovljivih virov v bruto končni rabi energije za leto 2023. Doseženi delež OVE v bruto končni rabi energije v Sloveniji je bil lani za 0,07 odstotne točke večji kot leta 2022, ko je Slovenija ciljni delež dosegla z uporabo mehanizma statističnega prenosa obnovljivih virov energije iz Hrvaške.
V katerih sektorjih se je povečal
V sektorju električne energije se je delež OVE lani na letni ravni povečal za 4,88 odstotne točke, in sicer na 41,89 odstotka, predvsem zaradi velikega porasta proizvodnje v sončnih elektrarnah, so še zapisali državni statistiki.
Delež OVE v sektorju transporta se je povečal za 2,19 odstotne točke na 10,02 odstotka. Celotna poraba energije v prometu se je zmanjšala za 6,12 odstotka, po drugi strani pa se je povečala poraba obnovljive električne energije v cestnem prometu za 49,09 odstotka in poraba biogoriv, ki se je povečala za 19,86 odstotka.
V sektorju ogrevanja in hlajenja se je delež povečal za 0,31 odstotne točke in je znašal 34,3 odstotka. Skupna poraba vseh energentov za ogrevanje in hlajenje se je zmanjšala za 1,87 odstotka, poraba obnovljivih virov energije za ogrevanje in hlajenje pa za 0,96 odstotka. V sektorju ogrevanja in hlajenja deležu OVE sicer največ prispevajo lesna goriva za ogrevanje, predvsem v gospodinjstvih, kjer se je njihova poraba v primerjavi z letom prej zmanjšala za 6,52 odstotka, še navaja Surs.
Dosežen cilj
Da je Slovenija cilj za leto 2023 dosegla, je junija naznanil minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer, ki pa je dejal, da je delež znašal 25,3 odstotka, piše STA.
Tako je po navedbah ministrstva iz junija letos Slovenija leta 2020 dosegla delež OVE v končni rabi energije v višini 24,1 odstotka, za statistični prenos je Češki plačala 4,9 milijona evrov. Leta 2021 je delež znašal 24,64 odstotka, manjkajoči del je prav tako odkupila od Češke, in sicer za dva milijona evrov. Leta 2022 pa je bil delež 22,94 odstotka, manko pa je odkupila od Hrvaške za 10,8 milijona evrov.